To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
$25.83
$23.68
$23.04
Product Description
Plastic Box • Container Type: Case • Size / Dimension: 10.200" L x 7.085" W (259.08mm x 179.96mm) • Height: 2.530" (64.26mm) • Design: End Panel(s) • Color: Gray • Features: Handles, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Container Type | Case |
| Size / Dimension | 10.200" L x 7.085" W (259.08mm x 179.96mm) |
| Height | 2.530" (64.26mm) |
| Area (L x W) | 72.3in² (466cm²) |
| Design | End Panel(s) |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.120" (3.05mm) |
| Features | Handles, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field