To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$26.47
$23.98
$23.26
$21.32
$20.74
Product Description
Plastic Box • Container Type: Case • Size / Dimension: 8.860" L x 6.500" W (225.04mm x 165.10mm) • Height: 2.570" (65.28mm) • Design: End Panel(s) • Color: Gray • Features: Handles, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Plastic Box | | Product Sub Category | | | Series | |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Container Type | Case |
| Size / Dimension | 8.860" L x 6.500" W (225.04mm x 165.10mm) |
| Height | 2.570" (65.28mm) |
| Area (L x W) | 57.6in² (372cm²) |
| Design | End Panel(s) |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.123" (3.12mm) |
| Features | Handles, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field