To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$2.84
$2.58
$2.50
$2.29
$2.23
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 2.736" L x 1.988" W (69.49mm x 50.50mm) • Height: 0.827" (21.01mm) • Area (L x W): 5.44in² (35.1cm²) • Design: Hand Held, Split Sides • Material: Plastic, ABS • Color: Black • Features: PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | | | Series | Grabbers Style P Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 2.736" L x 1.988" W (69.49mm x 50.50mm) |
| Height | 0.827" (21.01mm) |
| Area (L x W) | 5.44in² (35.1cm²) |
| Design | Hand Held, Split Sides |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Black |
| Thickness | 0.079" (2.01mm) |
| Features | PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field