To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 15.240" L x 13.240" W (387.10mm x 336.30mm) • Height: 7.220" (183.39mm) • Design: Cover Included • Material: Plastic, Polycarbonate • Color: Gray |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Plastic Box | | Series | DPS Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Container Type | Enclosure |
| Size / Dimension | 15.240" L x 13.240" W (387.10mm x 336.30mm) |
| Height | 7.220" (183.39mm) |
| Area (L x W) | 202in² (1303cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, Polycarbonate |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.180" (4.57mm) |
| Features | - |
| Ratings | IP68, NEMA 1, 2, 3R, 4, 4X, 6, 6P, 12, 13 |
Product Videos
Custom Field