To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$7.67
$6.95
$6.74
$6.18
$6.01
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 5.072" L x 3.572" W (128.83mm x 90.73mm) • Height: 1.590" (40.39mm) • Area (L x W): 18.1in² (117cm²) • Design: Cover Included • Material: Plastic, ABS • Color: Black • Features: Mounting Flange, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Plastic Box | | Series | Utilibox Style G Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 5.072" L x 3.572" W (128.83mm x 90.73mm) |
| Height | 1.590" (40.39mm) |
| Area (L x W) | 18.1in² (117cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Black |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) |
| Features | Mounting Flange, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field