To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries CU-3243-MB
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$6.21
$5.63
$5.45
$5.00
$4.86
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 4.211" L x 2.849" W (106.96mm x 72.36mm) • Height: 1.100" (27.94mm) • Area (L x W): 12.0in² (77cm²) • Design: Cover Included • Material: Plastic, ABS • Color: Black • Features: Mounting Flange, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Plastic Box | | Series | Utilibox Style I Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.211" L x 2.849" W (106.96mm x 72.36mm) |
| Height | 1.100" (27.94mm) |
| Area (L x W) | 12.0in² (77cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Black |
| Thickness | 0.100" (2.54mm) |
| Features | Mounting Flange, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 5VA |
Product Videos
Custom Field