To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries CU-18431-B
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$5.69
$5.16
$5.00
$4.58
$4.46
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 3.213" L x 3.154" W (81.60mm x 80.10mm) • Height: 1.713" (43.51mm) • Design: Cover Included • Material: Plastic, ABS • Color: Black • Features: Cable Management, Mounting Flange, PCB Supports, Wall Mount |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Plastic Box | | Series | Snap Utility Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 3.213" L x 3.154" W (81.60mm x 80.10mm) |
| Height | 1.713" (43.51mm) |
| Area (L x W) | 10.1in² (65cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Black |
| Thickness | 0.098" (2.50mm) |
| Features | Cable Management, Mounting Flange, PCB Supports, Wall Mount |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field