To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries CU-1476-MB
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$8.53
$7.73
$7.50
$6.88
$6.69
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 4.500" L x 3.250" W (114.30mm x 82.55mm) • Height: 2.700" (68.58mm) • Area (L x W): 14.5in² (94cm²) • Design: Split Sides • Material: Plastic, ABS • Color: Black • Features: Mounting Flange, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Plastic Box | | Series | Utilibox Style H Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.500" L x 3.250" W (114.30mm x 82.55mm) |
| Height | 2.700" (68.58mm) |
| Area (L x W) | 14.5in² (94cm²) |
| Design | Split Sides |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Black |
| Thickness | 0.070" (1.78mm) |
| Features | Mounting Flange, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field