To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries CU-1473-MB
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$5.60
$5.08
$4.92
$4.51
$4.39
Product Description
Plastic Box • Size / Dimension: 4.059" L x 1.809" W (103.10mm x 45.95mm) • Height: 1.270" (32.26mm) • Area (L x W): 7.34in² (47.4cm²) • Design: Split Sides • Material: Plastic, ABS • Color: Black • Features: Mounting Flange, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Plastic Box | | Series | Utilibox Style H Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.059" L x 1.809" W (103.10mm x 45.95mm) |
| Height | 1.270" (32.26mm) |
| Area (L x W) | 7.34in² (47.4cm²) |
| Design | Split Sides |
| Material | Plastic, ABS |
| Color | Black |
| Thickness | 0.070" (1.78mm) |
| Features | Mounting Flange, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field