To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
6
25
50
100
$26.52
$22.13
$19.94
$17.70
$16.63
Product Description
Description: Plastic Box • Size / Dimension: 7.060" L x 5.300" W (179.32mm x 134.62mm) • Height: 2.060" (52.32mm) • Area (L x W): 37.3in² (241cm²) • Design: Split Sides • Material: Plastic, Polystyrene • Color: Gray • Features: Card Guides, PCB Supports
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | BOX | | Product Sub Category | BUD | | Series | Plasticase Style B Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 7.060" L x 5.300" W (179.32mm x 134.62mm) |
| Height | 2.060" (52.32mm) |
| Area (L x W) | 37.3in² (241cm²) |
| Design | Split Sides |
| Material | Plastic, Polystyrene |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.125" (3.18mm) |
| Features | Card Guides, PCB Supports |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 HB |
Product Videos
Custom Field