To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries PIP-11766-C
Bulk Pricing
Qty.Price
10
25
50
$11.67
$10.69
$10.41
Product Description
Fiberglass Box • Size / Dimension: 5.118" L x 5.118" W (130.00mm x 130.00mm) • Height: 1.378" (35.00mm) • Area (L x W): 26.2in² (169cm²) • Design: Cover Included • Material: Plastic, Fiberglass/Polyester, Polycarbonate • Color: Gray, Clear Cover/Door • Features: PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Fiberglass Box | | Product Sub Category | | | Series | PIP Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 5.118" L x 5.118" W (130.00mm x 130.00mm) |
| Height | 1.378" (35.00mm) |
| Area (L x W) | 26.2in² (169cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Plastic, Fiberglass/Polyester, Polycarbonate |
| Color | Gray, Clear Cover/Door |
| Thickness | 0.118" (3.00mm) |
| Features | PCB Supports |
| Ratings | IP67, NEMA 1,2,4,4X,6, UL-508 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field