To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$92.84
$84.14
$81.59
$74.79
$72.77
Product Description
Fiber Glass-Plastic Composite Box • Size / Dimension: 15.748" L x 11.811" W (400.00mm x 300.00mm) • Height: 5.906" (150.00mm) • Design: Hinged Door, Lid • Material: Plastic, Fiberglass/Polyester, Polycarbonate • Color: Gray • Features: Latches, PCB Supports, Sealing Gasket |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Fiber Glass-Plastic Composite Box | | Product Sub Category | | | Series | PTQ Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 15.748" L x 11.811" W (400.00mm x 300.00mm) |
| Height | 5.906" (150.00mm) |
| Area (L x W) | 186in² (1200cm²) |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Material | Plastic, Fiberglass/Polyester, Polycarbonate |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.118" (3.00mm) |
| Features | Latches, PCB Supports, Sealing Gasket |
| Ratings | IP67, NEMA 1,2,4,4X,6, UL-508 |
| Material Flammability Rating | UL94 5VA |
Product Videos
Custom Field