To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries PTQ-11050-C
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$35.55
$34.47
$31.60
$30.74
Product Description
Fiber Glass-Plastic Composite Box • Size / Dimension: 10.567" L x 6.299" W (268.40mm x 160.00mm) • Height: 3.937" (100.00mm) • Design: Hinged Door, Lid • Material: Plastic, Fiberglass/Polyester, Polycarbonate • Color: Gray, Clear Cover/Door • Features: Latches, PCB Supports, Sealing Gasket |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Fiber Glass-Plastic Composite Box | | Product Sub Category | | | Series | PTQ Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 10.567" L x 6.299" W (268.40mm x 160.00mm) |
| Height | 3.937" (100.00mm) |
| Area (L x W) | 66.6in² (430cm²) |
| Design | Hinged Door, Lid |
| Material | Plastic, Fiberglass/Polyester, Polycarbonate |
| Color | Gray, Clear Cover/Door |
| Thickness | 0.126" (3.20mm) |
| Features | Latches, PCB Supports, Sealing Gasket |
| Ratings | IP67, NEMA 1,2,4,4X,6, UL-508 |
| Material Flammability Rating | UL94 5VA |
Product Videos
Custom Field