To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$112.73
$109.32
$100.21
$97.50
Product Description
Explosion Proof Box • Container Type: Junction Box • Size / Dimension: 4.803" L x 4.724" W (122.00mm x 120.00mm) • Height: 3.583" (91.00mm) • Design: Cover Included • Design: Cover Included • Material: Metal, Aluminum • Color: Gray • Features: PCB Supports, Sealing Gasket |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Explosion Proof Box | | Series | ATX Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Container Type | Junction Box |
| Size / Dimension | 4.803" L x 4.724" W (122.00mm x 120.00mm) |
| Height | 3.583" (91.00mm) |
| Area (L x W) | 22.6in² (146cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.157" (4.00mm) |
| Features | PCB Supports, Sealing Gasket |
| Ratings | IP66 |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field