To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries DMX-4777-G
Product Description
Din-Rail Mount Box • Size / Dimension: 3.871" L x 1.728" W (98.33mm x 43.90mm) • Height: 2.717" (69.01mm) • Design: End Panel(s) • Material: Metal, Aluminum with Plastic, Polycarbonate Panels • Color: Gray • Features: Card Guides, DIN Rail Mount, Sealing Gasket |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Din-Rail Mount Box | | Series | DMX Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 3.871" L x 1.728" W (98.33mm x 43.90mm) |
| Height | 2.717" (69.01mm) |
| Area (L x W) | 6.68in² (43.1cm²) |
| Design | End Panel(s) |
| Material | Metal, Aluminum with Plastic, Polycarbonate Panels |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.084" (2.13mm) |
| Features | Card Guides, DIN Rail Mount, Sealing Gasket |
| Ratings | IP66 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field