To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$7.19
$6.97
$6.39
$6.22
Product Description
Die-Cast Aluminum Box • Size / Dimension: 3.625" L x 1.500" W (92.08mm x 38.10mm) • Height: 1.218" (30.94mm) • Area (L x W): 5.44in² (35.1cm²) • Design: Cover Included • Material: Metal, Aluminum • Color: Gray |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Die-Cast Aluminum Box | | Series | Econobox Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 3.625" L x 1.500" W (92.08mm x 38.10mm) |
| Height | 1.218" (30.94mm) |
| Area (L x W) | 5.44in² (35.1cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.062" (1.57mm) |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field