To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$14.14
$13.71
$12.57
$12.23
Product Description
Die-Cast Aluminum Box • Size / Dimension: 4.732" L x 3.952" W (120.19mm x 100.38mm) • Height: 1.434" (36.42mm) • Area (L x W): 18.7in² (121cm²) • Design: Cover Included • Material: Metal, Aluminum • Color: Natural • Features: Card Guides, Mounting Flange, Sealed |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Die-Cast Aluminum Box | | Series | CN Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.732" L x 3.952" W (120.19mm x 100.38mm) |
| Height | 1.434" (36.42mm) |
| Area (L x W) | 18.7in² (121cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Natural |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) |
| Features | Card Guides, Mounting Flange, Sealed |
| Ratings | IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field