To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$24.84
$24.09
$22.08
$21.49
Product Description
Die-Cast Aluminum Box • Size / Dimension: 8.752" L x 5.744" W (222.30mm x 145.90mm) • Height: 2.254" (57.25mm) • Area (L x W): 50.3in² (325cm²) • Design: Cover Included • Material: Metal, Aluminum • Color: Natural • Features: Sealed |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Die-Cast Aluminum Box | | Series | CN Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 8.752" L x 5.744" W (222.30mm x 145.90mm) |
| Height | 2.254" (57.25mm) |
| Area (L x W) | 50.3in² (325cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Natural |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) |
| Features | Sealed |
| Ratings | IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field