To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$23.36
$22.65
$20.76
$20.20
Product Description
Die-Cast Aluminum Box • Size / Dimension: 6.780" L x 4.772" W (172.21mm x 121.21mm) • Height: 4.217" (107.11mm) • Area (L x W): 32.4in² (209cm²) • Design: Cover Included • Material: Metal, Aluminum • Color: Natural • Features: Sealed |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Die-Cast Aluminum Box | | Series | CN Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 6.780" L x 4.772" W (172.21mm x 121.21mm) |
| Height | 4.217" (107.11mm) |
| Area (L x W) | 32.4in² (209cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Natural |
| Thickness | 0.080" (2.03mm) |
| Features | Sealed |
| Ratings | IP66, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field