To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$54.40
$49.30
$47.80
$43.82
$42.64
Product Description
Die-Cast Aluminum Box • Size / Dimension: 7.874" L x 5.906" W (200.00mm x 150.00mm) • Height: 1.096" (27.83mm) • Design: Cover Included • Color: Natural • Thickness: 0.098" (2.49mm) • Features: EMI Shielded, PCB Supports |
|
| Product Information | | Resources |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 7.874" L x 5.906" W (200.00mm x 150.00mm) |
| Height | 1.096" (27.83mm) |
| Area (L x W) | 46.5in² (300cm²) |
| Design | Cover Included |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Natural |
| Thickness | 0.098" (2.49mm) |
| Features | EMI Shielded, PCB Supports |
| Ratings | IP67, NEMA 1,2,4,4X,12,13 |
Product Videos
Custom Field