To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$68.53
$62.11
$60.23
$55.21
$53.72
Product Description
Cable Gland • Outside Cable Diameter (Min): 1.180" (29.97mm) • Outside Cable Diameter (Max): 1.500" (38.10mm) • Thread Size: PG42 • Thread Length: 0.350" (8.89mm) • Panel Hole Size: 2.130" (54.1mm) • Material: Brass, Nickel Plated • Color: Silver |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Cable Gland | | Product Sub Category | | | Series | MPG Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Outside Cable Diameter (Min) | 1.180" (29.97mm) |
| Outside Cable Diameter (Max) | 1.500" (38.10mm) |
| Thread Size | PG42 |
| Thread Length | 0.350" (8.89mm) |
| Conduit Hub Size | - |
| Panel Hole Size | 2.130" (54.1mm) |
| Material | Brass, Nickel Plated |
| Includes | Gasket |
| Color | Silver |
| Ingress Protection | IP68 - Dust Tight, Waterproof |
| Operating Temperature | -20°C ~ 100°C |
Product Videos
Custom Field