To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries EXN-23366-BKP
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$47.34
$45.91
$42.08
$40.95
Product Description
Aluminum Box • Size / Dimension: 8.228" L x 6.996" W (209.00mm x 177.69mm) • Height: 2.406" (61.10mm) • Area (L x W): 57.6in² (372cm²) • Design: End Panel(s) • Material: Metal, Aluminum with Plastic, Polycarbonate Panels • Color: Black • Features: Card Guides, Sealing Gaskets |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Aluminum Box | | Series | EXN Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 8.228" L x 6.996" W (209.00mm x 177.69mm) |
| Height | 2.406" (61.10mm) |
| Area (L x W) | 57.6in² (372cm²) |
| Design | End Panel(s) |
| Material | Metal, Aluminum with Plastic, Polycarbonate Panels |
| Color | Black |
| Thickness | 0.110" (2.79mm) |
| Features | Card Guides, Sealing Gaskets |
| Ratings | IP66 |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
Product Videos
Custom Field