To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
BUD Industries EXN-23353-BK
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$19.61
$19.02
$17.43
$16.96
Product Description
Aluminum Box • Size / Dimension: 4.476" L x 2.717" W (113.70mm x 69.00mm) • Height: 1.386" (35.20mm) • Area (L x W): 12.3in² (79cm²) • Design: End Panel(s) • Material: Metal, Aluminum • Color: Black • Features: Card Guides, Sealing Gaskets |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Aluminum Box | | Series | EXN Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.476" L x 2.717" W (113.70mm x 69.00mm) |
| Height | 1.386" (35.20mm) |
| Area (L x W) | 12.3in² (79cm²) |
| Design | End Panel(s) |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Black |
| Thickness | 0.091" (2.30mm) |
| Features | Card Guides, Sealing Gaskets |
| Ratings | IP66 |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field