To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$71.02
$68.86
$63.13
$61.42
Product Description
Aluminum Box • Size / Dimension: 9.320" L x 6.140" W (236.73mm x 155.96mm) • Height: 3.150" (80.00mm) • Design: End Panel(s) • Material: Metal, Aluminum with Plastic Bezels • Color: Black, Silver • Features: Card Guides |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Aluminum Box | | Series | |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 9.320" L x 6.140" W (236.73mm x 155.96mm) |
| Height | 3.150" (80.00mm) |
| Area (L x W) | 57.2in² (369cm²) |
| Design | End Panel(s) |
| Material | Metal, Aluminum with Plastic Bezels |
| Color | Black, Silver |
| Thickness | 0.060" (1.52mm) |
| Features | Card Guides |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| |
Product Videos
Custom Field