To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Product Description
Aluminum Box • Size / Dimension: 8.000" L x 4.000" W (203.20mm x 101.60mm) • Height: 2.000" (50.80mm) • Area (L x W): 32.0in² (206cm²) • Design: L Shaped Panel • Material: Metal, Aluminum • Color: Natural |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Aluminum Box | | Series | Converta Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 8.000" L x 4.000" W (203.20mm x 101.60mm) |
| Height | 2.000" (50.80mm) |
| Area (L x W) | 32.0in² (206cm²) |
| Design | L Shaped Panel |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Natural |
| Thickness | 0.050" (1.27mm) |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field