To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$51.29
$46.48
$45.08
$41.32
$40.20
Product Description
Aluminum Box • Size / Dimension: 12.000" L x 7.000" W (304.80mm x 177.80mm) • Height: 4.000" (101.60mm) • Area (L x W): 84.0in² (542cm²) • Design: U Shaped Pieces • Material: Metal, Aluminum • Color: Gray |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Aluminum Box | | Series | Mini-Box Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 12.000" L x 7.000" W (304.80mm x 177.80mm) |
| Height | 4.000" (101.60mm) |
| Area (L x W) | 84.0in² (542cm²) |
| Design | U Shaped Pieces |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field