To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Bulk Pricing
Qty.Price
5
10
25
50
$9.38
$9.09
$8.33
$8.11
Product Description
Aluminum Box • Size / Dimension: 4.000" L x 2.125" W (101.60mm x 53.98mm) • Height: 1.625" (41.28mm) • Area (L x W): 8.50in² (54.8cm²) • Design: U Shaped Pieces • Material: Metal, Aluminum • Color: Gray |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | BUD Industries | | Product Category | Box | | Product Sub Category | Aluminum Box | | Series | Mini-Box Series |
| | RoHS Compliant |
|
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Size / Dimension | 4.000" L x 2.125" W (101.60mm x 53.98mm) |
| Height | 1.625" (41.28mm) |
| Area (L x W) | 8.50in² (54.8cm²) |
| Design | U Shaped Pieces |
| Material | Metal, Aluminum |
| Color | Gray |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Features | - |
| Ratings | - |
| Material Flammability Rating | - |
Product Videos
Custom Field