Product Description
AlpsAlpine RD6R1A Series Resistive Pos Sensor; Rotary; Connector type; 3.8kΩ; 320°; 310°; ±2%; φ3.53
Resistive Position Sensor • Type: Rotary • Mounting method: Connector type • Total resistance: 3.8kΩ • Effective electrical range: 320° • Linearity guarantee range: 310° • Linearity: ±2% • Hollow shaft variation: φ3.53
Product Information
| Manufacturer | AlpsAlpine |
| Product Category | Position, Proximity, Speed (Modules) |
| Product Sub Category | Resistive Position Sensor |
| Series | RD6R1A Series |
| Catalog Part Number | RD6R1A0008 |
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Type | Rotary |
| Mounting method | Connector type |
| Total resistance | 3.8kΩ |
| Effective electrical range | 320° |
| Linearity guarantee range | 310° |
| Linearity | ±2% |
| Hollow shaft variation | φ3.53 |
| Operating life | 500,000 cycles |
| Rated voltage | 5V DC |
| Dimensions | 20.6×32.5×3.6mm |
| Operating temperature range | -40℃ to +85℃ |
| Mechanical performance | Rotational torque: 100mN·m |
Series Features
Rotary Type RD6R1A Series
Series DescriptionLong-life sensor compliant with absolute linearity specifications.
Series ApplicationsAutomotive: Navigation/audio systems, HVAC