Product Description
AlpsAlpine RKJX2 Series Multi Control Potentiometer; Single-shaft; w/ Lever Return; Travel 0.35(+0.5, -0.25)mm
Multi Control Potentiometer • Number of operating shafts: Single-shaft • Shaft material: Resin • Lever return mechanism: With • Maximum operating voltage: 5V DC • Operating angle: Each direction 23° max. • Center push: With • Travel: 0.35(+0.5, -0.25)mm
Product Information
| Manufacturer | AlpsAlpine |
| Product Category | Potentiometer |
| Product Sub Category | Multi Control Potentiometer |
| Series | RKJX2 Series |
| Catalog Part Number | RKJX21224001 |
Specifications
| Product Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Number of operating shafts | Single-shaft |
| Shaft material | Resin |
| Lever return mechanism | With |
| Maximum operating voltage | 5V DC |
| Operating angle | Each direction 23° max. |
| Resistance taper | B |
| Total resistance | 5kΩ |
| Center push | With |
| Ratings (max.) | 1mA 5V DC |
| Travel | 0.35(+0.5, -0.25)mm |
| Dimensions (W×D×H) | 13.7×14.6×7.8mm (Not including FPC) |
| Operating temperature range | -10℃ to +50℃ |
Series Features
ThumbPointer™ (Stick Controller) RKJX2 Series
Series DescriptionCompact, thin-profile variable resistor device with a body height of 7.8mm, featuring a lever return mechanism.
- Directional resolution: Continuous
- Rated power: 0.0125W
- Operating temperature range: -10℃ to +50℃
Energy_Industrial: Robots, drones,Industrial equipment
Game: Home handheld consoles,Virtual/augmented reality