To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
Product Description
Description: Rocker Switches • Mounting Type: Panel Mount, Snap-In • Circuit: SPST • Switch Function: On-Off • Current Rating (Amps): 6A (AC) • Actuator Type: Round - Illuminated • Color - Actuator/Cap: Green • Actuator Marking: O - • Termination Style: Solder Lug • Illuminated: Yes
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | AdamTech | | Product Category | Switches | | Product Sub Category | Rocker Switches | | Series | SW Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Mounting Type | Panel Mount, Snap-In |
| Circuit | SPST |
| Switch Function | On-Off |
| Current Rating (Amps) | 6A (AC) |
| Actuator Type | Round - Illuminated |
| Color - Actuator/Cap | Green |
| Actuator Marking | O - |
| Termination Style | Solder Lug |
| Illuminated | Yes |
| Illumination Type, Color | LED, Green |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Ingress Protection | - |
| Features | - |
| Panel Cutout Dimensions | Circular - 14.40mm Dia |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
Product Videos
Custom Field