To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
APM Hexseal SM4X6MM 2701
| Manufacturer |
APM Hexseal |
| Manufacturer Product Number |
SM4X6MM 2701 |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
10
25
50
100
250
$0.41
$0.39
$0.37
$0.36
$0.35
$0.34
Product Description
Machine Screws • Screw Head Type: Pan Head • Drive Type: Slotted • Features: Self Sealing • Thread Size: M4x0.7 • Head Height: 0.096" (2.43mm) • Length - Below Head: 0.236" (6.00mm) • Material: Stainless Steel |
|
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | APM Hexseal | | Product Category | Machine Screws | | Product Sub Category | | | Series | SEELSKREW Series |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Type | Machine Screw |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Drive Type | Slotted |
| Features | Self Sealing |
| Thread Size | M4x0.7 |
| Head Diameter | 0.322" (8.18mm) |
| Head Height | 0.096" (2.43mm) |
| Length - Below Head | 0.236" (6.00mm) |
| Length - Overall | 0.332" (8.43mm) |
| Material | Stainless Steel |
| Plating | Passivated |
Product Videos
Custom Field