To ensure accuracy, please note that images may be representative. Refer to the product data sheet for detailed specifications.
EE-SX1070
| Manufacturer |
Omron |
| Manufacturer Product Number |
EE-SX1070 |
Bulk Pricing
Qty.Price
1
5
10
25
50
$2.15
$2.07
$1.93
$1.81
$1.70
Product Description
Description: Optical Photomicro Sensor; Transmissive Phototransistor; Dust-proof; PCB mt.
| Product Information | | Resources |
| Manufacturer | Omron | | Product Category | Sensors | | Product Sub Category | Optical Sensor | | Series | EE-SX1070 |
| | |
Product Attribute
| Attribute Value
|
| Sensing Distance | 0.315" (8mm) |
| Sensing Method | Through-Beam |
| Output Configuration | Phototransistor |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 50 mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30 V |
| Response Time | 4µs, 4µs |
| Operating Temperature | -25°C ~ 95°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | PCB Mount |
| EE-SX1070 Photomicrosensor (Transmissive) |
| Series Description: |
- Wide model with a 8-mm-wide slot.
- PCB mounting type.
- High resolution with a 0.5-mm-wide aperture.
|
Product Videos
Custom Field